Pages

2012. december 30., vasárnap

Google Docs


A Google Dokumentumok (korábban Google Dokumentumok és Táblázatok), angol nevén Google Docs (illetve korábban Google Docs & Spreadsheets) egy webalapú irodai alkalmazáscsomag a Google -től, mely táblázatkezelőt, szövegszerkesztőt és Prezentációkészítőt is tartalmaz. A Google Dokumentumokat a Google Alkalmazások csomagba is integrálták.Táblázatokat, dokumentumokat és bemutatókat lehet vele létrehozni és szerkeszteni online, egyszerre akár többen is, valós időben. Felsorolásjeles listák készítése, rendezés oszlopok szerint, táblázatok, képek, megjegyzések, képletek hozzáadása, betűtípusok változtatása; mindezeket és egyebeket is egyszerűen és könnyen elvégezheti. Ráadásul mindez ingyen.

 
Jellemzők:

v  Automatikus mentés
v  Képes az Excel (XLS) fájlok és CSV fájlok importálására.
v  Képes exportálni Excel (XLS), CSV és HTML formátumokba.
v  A táblázat e-mail üzenetben megosztható másokkal.
v  Valós idejű csoportmunka szerkesztés közbeni chattel kiegészítve.
v  Rendezés, formázás, matematikai függvények használata.
v  A dokumentumok mappákba rendezhetők, köztük „vidd és dobd” használatával lehet mozogni
v  Magyar nyelvű kezelőfelület



Online játékfüggőség


Napjainkban gyakori téma az internetfüggőség / játékfüggőség, és annak következményei. Nem is olyan régen megjelent az internet és megkezdődött egy virtuális világ kiépítése általa körülöttünk, amely lehetőségeinket megsokszorozta. Az eltelt pár évben a számítástechnika rohamosan fejlődött és sok olyan netes program és játék született, amelyek jó értelemben szórakoztatnak bennünket, de még több olyan van, amely a drogokéhoz hasonló függőséget válthat ki bennünk. Sokan úgy vélik a túlzott időeltöltés a játékkal függőséget okoz, de van egy ellentábor is, akik szerint nem betegség, sőt még csak függőségnek sem tekinthető. Sokan azért kezdenek el játszani, mert elesettnek és jelentéktelennek érzik magukat igazi lehetőségeik, korlátaik között, a játékban pedig egyszeriben hatalmasokká, híresekké válhatnak. Sok probléma származhat abból, hogy a játék világában megszokott, szinte sajátunkká vált szerep megváltoztatja a helyes helyzet felismerésünket, önértékelésünket abban a valóságban, ahol paripa és fegyver nélkül kell helyt állni és elviselni a nehézségeket, szembesülni a szürke hétköznapok problémáival. A játékfüggőség olyan, mint  az alkoholizmus vagy a drogozás. Ebben az a legveszélyesebb, hogy az ember észre sem veszi és fokozatosan függővé válik. Az online szerepjátékokkal játszók száma összesen meghaladja a 10 millió főt, felmérések szerint ennek 40%-a rabja a játéknak, és nem csak a fiatalkorúak!

 
Az online játékok veszélyei:

Több millió játékos menekül a valóéletből egy virtuális világba, ami sajnos veszélyekkel is jár, mert könnyen kényszer beteggé válhat bárki, aki huzamosabb ideig koptatja az egérpadját az online kalandozással.
Az online játék jó oldala: a kellemes kikapcsolódási, szórakozási lehetőség, illetve alkalom nyílik arra, hogy a játékos világ különböző tájairól más és más embereket ismerhessen meg. Az egyre szépülő online játékok azonban szörnyű csapdát is rejthetnek az óvatlanok számára. A játékosok legtöbbször nem is sejtik a rájuk leselkedő valódi veszélyt, s könnyen függővé válnak a csillogó alternatív világok mögött rejtőző - sikerre és nyereségre tervezett - profi marketingfogásoknak.

 
A főbb veszélyek:
 
Akik a valós világból menekülnek a virtuális világokba, különösen nagy veszélyben vannak, ugyanis az ő esetükben a virtuális tér az érvényesülés és a megbecsültség helye lehet. A már meglevő személyiségzavarokat nagyban elmélyítheti a játékok világában való túlzott elmerülés. A kutatók szerint a tanult, illetve a kialakuló szociális magatartásformák esetében is megfigyelhető, hogy a játékfüggők a valóságban nehezebben találnak hangot társaikkal.
Az egyébként is problémás fiatalokra az online játékfüggőség, akár káros is lehet, mert a játék elveszi az időt a valódi élményektől, igazi kapcsolatoktól. A játékban persze mindenki a saját személyiségét igyekszik kialakítani, s ez néha hamis belső képet okozhat a játékosnak.

Hogy indult útjára a veszély?

A számítógépes játékfüggés az úgynevezett Massive Multiplayer Online Roleplay Game (MMO), szabad fordításban a tömeges, többjátékos internetes szerepjátékok világhódító divatjával került reflektorfénybe. A nagyon sok szereplős online szerepjáték a számítógépes játékok azon műfaja, ahol nagyszámú játékos képes egymással kapcsolatot teremteni egy virtuális világban. Manapság már igen elterjedt játékforma. Az elnevezés arra utal, hogy sok ezer, millió ember játszik egyszerre. Lényeg: felvenni egy más karakter szerepét, ezáltal megnyílik előttünk egy teljesen új világ.

 
„A valós élet rossz, de a grafikája jó” 

Ez az online játékosok elhíresült jelmondata.






2012. december 29., szombat

Facebook


A Facebook amerikai alapítású ismeretségi hálózat, amely 2004. február 4-én kezdte működését. Eredeti neve: Thefacebook. A világ egyik legnagyobb ismeretségi hálózata, amely 2011 februárjára már több mint 637 millió regisztrált felhasználóval működött. A 2009. januári Compete.com rangsorolása alapján a Facebook a világ leggyakrabban használt szociális hálózatává vált, a havi aktív felhasználók száma szerint, megelőzve a My Space nevű közösségi oldalt. 2012. október 4. – ezen a napon a Facebook elérte az 1 milliárd regisztrált felhasználót. 

 
Jellemzői:

  
A rendszer használata ingyenes, egy egyszerű regisztrálással lehet meghívás nélkül hozzácsatlakozni, szemben a 2010 végéig meghívásos alapon működő magyar iWiW-vel. A felhasználók létrehozhatnak egy személyes profilt, kapcsolódhatnak ismerőseikhez, csoportokhoz és rajongói oldalakhoz egyaránt, valamint üzeneteket válthatnak és eseményeket szervezhetnek. Az üzenőfalon keresztül híreket, információkat, weboldalakat és videókat is megoszthatnak egymással. Városok, munkahelyek, felsőoktatási intézmények vagy régiók (például Magyarország) által szervezett közösségekhez csatlakozhatnak, és érhetnek el bennük másokat. A saját hálózaton belül a mások adatlapja részleteiben is látható, míg más közösséghez tartozó felhasználó adatlapja nem, de ez függ a felhasználók egyedi beállításaitól is. 2011 augusztusában a Facebook megújította adatvédelmi és a tartalom megosztási rendszerét, jelentős részben a honlapot ért kritikák és a Google+ szerencsésebb beállításai nyomán.

 
Története:


Mark Zuckerberg
Az oldal létrehozásának ötlete eredetileg Mark Zuckerberg egyetemi előkészítő iskolájának a Phillips Exeter Academy-nak, fényképes, nyomtatott, könyv alakú kiadványa volt. A Facebook története valójában 2003-ban kezdődött a Facemash nevű alkalmazás kidolgozásával. Adam D'Angelo, aki Mark Zuckerberg legjobb barátja volt a középiskolában, létrehozott az egyetemisták számára egy kezdetleges társasági oldalt. A programnak olyan sikere lett, hogy használóinak száma a százezret is meghaladta. A honlap népszerűségének hatására írta meg Mark Zuckerberg a CourseMatch programot, ami aztán a Facebook létrehozásához vezetett. Ő és Eduardo Saverin akkor alapították a Facebookot, amikor még a Harvard Egyetemre jártak, társaik voltak még a fejlesztésben Dustin Moskovitz és Chris Hughes. Kezdetben csak a Harvard hallgatói számára volt elérhető az oldal felhasználása, majd később más egyetemekre is kiterjesztették, mint az Ivy League és a Stanford University. Azután minden egyetemista, majd minden 13 évesnél idősebb személy is regisztrálhatott a Facebookon. Peter Thiel volt az első, aki anyagilag is támogatta a céget, mintegy félmillió dollárral. Az oldal jelenleg 207 országban, 37 különböző nyelven érhető el, és 2010 januárjára már szinte teljesen elkészült a magyar változat, amelynek fordítását a felhasználók készítették.

 
Like gomb:


A like, magyarosan lájk gomb a Facebook egyik legismertebb fejlesztése. A szó jelentése: „tetszik”. - A „dislike” (nem tetszik) gomb, ami ennek ellentéte, jelenleg még nincs alkalmazásban és nem is lesz Mark Zuckerberg szerint, ez egy lehetőség ugyan a vélemény kifejezésére, de nem illik bele a cég arculatába. A Facebook 2009 februárjára fejlesztett ki egy alkalmazást, amelynek a „like” nevet adták. A gomb feladata az, hogy az emberek tetszésüket fejezhessék ki általa egy adott dolog, vagy termék kedvelése kapcsán. A gomb használatával egy kattintással jelezni lehet a tetszésnyilvánítást, nincs szükség hosszabb véleményezésre. A gomb egy kódgenerátor segítségével készíthető el és a Facebookon kívül más weboldalakra is beilleszthető. A lájkolás annyira elterjedt, hogy számtalan esetben más célra is használják a gombot, például adománygyűjtő honlapok. A „Like” gomb kiváltja a megosztás gombot is, hiszen a megnyomása után már egy egész történet kerül az üzenőfalunkra egy lekicsinyített képpel együtt, sőt még megjegyzéseket is fűzhetünk hozzá. A „Like” gomb annyira sikeres, hogy a Google is bevezet egy Google +1 tetszésnyilvánító gombot, amely a kereső oldalán jelenik meg a találati listák elemei mellett. Ezt a gombot akkor kell majd megnyomni, ha az adott linket hasznosnak találtuk és értékelni szeretnénk.

 

A gomb használatának veszélyei:

 Arnold Roosendaal egy tanulmányban hívta fel a figyelmet arra, hogy a Facebook „tetszik” (like) gombjának használatával a közösségi oldal működtetői követni tudják a felhasználók szokásait, netes viselkedését. A gomb egy sütit helyez el és ennek segítségével függetlenül attól, hogy regisztrált tagok-e az illetők, vagy sem, tudni lehet, hogy mivel foglalkoznak. A süti egy egyedi azonosítót kreál, ennek segítségével ismeri fel a rendszer a felhasználót.

 

Vírusok, kártevők, adatlopás:


Mint minden számítógépes rendszer, a Facebook is tartalmaz olyan elemeket, amelyek veszélyt jelentenek a felhasználóra. A biztonsági szoftverek megpróbálják kiszűrni ezeket, de valójában a felhasználó tudja a legjobban megvédeni magát, ha odafigyel ezekre az elemekre. A Symantec 2011 májusában jelentette be, hogy egy olyan rés volt a Facebook rendszerében, ami 2007-től éveken át lehetővé tette, hogy a közösségi oldalakon jelen lévő harmadik felek (hirdetők, szolgáltatást kínálók stb.) hozzáférhessenek az összes felhasználó adataihoz (profil, képek, chatüzenetek stb.), akkor is, ha a fióktulajdonos ezt nem engedélyezte. A legújabb Facebook-vírus az „Asprox.N” nevű trójai, ami e-mail formájában érkezik, azt közli a felhasználóval, hogy a Facebook-fiókja spamet terjesztett, emiatt a belépési adatokat központilag megváltoztatták, és új jelszót küldtek egy csatolt fájlban a régi helyett. A fájl úgy néz ki, mint egy igazi Word-dokumentum, de valójában egy exe file, amelyre ha rákattintunk, letöltődik. A valódi spammelés pedig éppen ekkor kezdődik el.2010-ben már feltűnt és 2011-ben ismét visszatért a dislike spam, ami azt kéri a felhasználótól, hogy kapcsolja be az alkalmazást, ezzel viszont valójában csak levélszemetet generál.



 

Facebook Magyarországon:

2008. november 26-án elindult a Facebook magyar változata, mely hamarosan rendkívül népszerűvé vált. A fordítást magyar felhasználók végezték és ez a munka ma is folyik. A Socialbakers adatai szerint 2011 márciusában az aktív felhasználók száma Magyarország területén elérte a 2.842.400 főt. A leglátogatottabb oldalnak a Túró Rudi bizonyult, míg a legtöbb felhasználót a médiában a Showder Klub gyűjtötte össze.  A magyar Facebook 2011. januári statisztikai adatai szerint, az akkori 2.600.680 regisztrált felhasználó közül 35% a 18 és 24 év közötti korosztályból tevődik össze. 30% tartozik a 25 és 34 év közötti korcsoportba, míg a 35 és 44 év közöttiek csupán 12%-ot birtokolnak. A fennmaradó 24%-on a 45 éven felüliek osztoznak. A nemek aránya a következő: a férfiak 48%-ban, a nők pedig 52%-ban


Hogyan szerzel ismerősöket, hogyan tartod a kapcsolatot másokkal a neten? Bejelölsz, felveszel, csevegsz, megböksz, hozzászólsz, lájkolsz? És mindez milyen kihatással van az emberi kapcsolatokra?




Napjainkban már az ismerkedés egy kattintás alatt megvalósulhat. Ennek a megvalósításához különféle közösségi oldalak adnak segítséget, mint például a Twitter, vagy a Facebook. Ma már úgy is mennek ezek a dolgok, hogy csak beírom a keresőbe az illető nevét, bejelölöm, akár megbököm, és, ha szimpatikus, akkor esetleg lájkolom a dolgait, képeit, esetleg még hozzá is szólok. De sajnos vannak olyan emberek is, akik esetleg visszaélnek adatainkkal, képeinkkel. Ezért nem szabad magunkról lényeges információt megosztani, mert, ha véletlen megosztanánk, az különböző következményekkel is járhatna. Biztosan mindenki hallott már a bizonyos ’Facebook feltörő’ programokról, és a Hackerekről. Ezek igen veszélyes dolgok, hiszen feltörik, kiirkálnak a nevünkben, legyen az bármilyen dolog, bármilyen más ismerős képeihez való hozzászólás, vagy bármi! Szóval ne érezzük magunkat biztonságban az ilyen közösségi oldalakon!
 

2012. december 28., péntek

Hogyan segíti a tanórákat az internet


Hogyan segíti a tanórákat az internet

Ha kimondjuk, hogy internet kezdetben mindenkinek a közösségi oldalak jutnak az eszébe. De emellett annak is eszünkbe kell jutni, hogy az internet mennyire megkönnyíti az iskolában a tanórákra való felkészülést. Gondoljunk csak bele… Rengeteg online szótár van, rengeteg anyag található az interneten, ami nagy segítség a diákoknak. Szemléletesebbé teszi a tanórákat. Egy másik fontos tény, hogy az internet használat elterjedésével, az informatika órák tematikája is megváltozott. Több tananyag épül az internet gyakorlati oldalának elsajátítására. Példa kedvéért vegyünk egy számítástechnika órát. Általában a diákok egy közös szerverre mentik az órán végzett feladatot, így az egész osztály át tudja tekinteni mindenki munkáját, a tanároknak is megkönnyíti a diákok munkájának az ellenőrzését. De ez a közös szerver internet nélkül nem jöhet létre. Vagy, ha órán olyan feladatot kapunk ahol képek szükségesek, egyszerűen csak klikkelünk egyet az interneten és képek milliói jelennek meg előttünk.

Vírusok elleni védekezés


Vírusok elleni védekezés
A rendszer telepítése után kell telepíteni egy vírusirtó programot,aminek van pajzs funkciója ez azért jó , mert ha a program valamit észlel, akkor figyelmeztet, ha az adatbázisban már vannak vírusok megakadályozza a működésüket.

Google+


A Google+ egy közösségi oldal.

2012. december 27., csütörtök

Skype


Skype

Biztosan mindenki elgondolkodott már azon, hogy milyen jó lenne, ha ingyen beszélgetnénk a barátainkkal, ismerőseinkkel, családtagjainkkal, persze ehhez az internet hozzáférés nélkülözhetetlen. A skype ehhez nyújt nekünk segítséget. Nem csak úgy beszélhetünk egymással, mint egy e-mail-ben, hanem akár láthatjuk is egymást webkamerán keresztül, sőt még beszélgethetünk is egymással mikrofonon keresztül, mint egy telefonbeszélgetés során. Ezáltal az elektronikus kapcsolattartás egyik legszemélyesebb formája a skype.

2012. december 26., szerda

Hálózatalapú tanulás


Az internet egyre több helyen jelen van az emberek életében. Az internetet nem csak ismerkedésre, kapcsolattartásra, játékra vagy szórakoztatásra használható, tanulni is lehet a segítségével.

Mit tekintesz biztonságosnak az interneten? Szükséges-e hogy biztosítsuk magunkat a neten vagy sem? Mitől lesz az internet számodra veszélytelen?


Napjainkban az internetet már a kisiskolások is gyakran használják, ezért a szülőknek és a tanároknak már korán el kell kezdeni a gyerekek tanítását a biztonságos internethasználatra.

2012. december 20., csütörtök

BUBBL.US


bubbl.us

EGY OLYAN PROGRAM, AMIVEL KÖNNYEN JEGYEZHETJÜK LE GONDOLATAINKAT EGY FA-STRUKTÚRA SZERŰEN ÖSSZEKÖTÖTT BUBORÉKTÉRKÉP SEGÍTSÉGÉVEL. A JEGYZETELÉSHEZ MÉG REGISZTRÁLNI SEM KELL, CSAK A NYITÓOLDALON LÉVŐ START GOMBRA KELL KATTINTANI, ÉS KEZDŐDHET IS A MUNKAA SZERKESZTŐFELÜLETEN EGY ÜRES BUBORÉK FOG LÉTREJÖNNI, AMIRE, HA RÁKATTINTASZ, GÉPELHETSZ IS. MIUTÁN SZÖVEG KERÜLT A BUBORÉKBA, AZ ENTER LEÜTÉSÉVEL LEFELÉ, A TAB MEGNYOMÁSÁVAL PEDIG OLDALRA SOKSZOROSÍTHATJUK A BUBORÉKOKAT. A KÜLÖNBÖZŐ SZINTEKET KÜLÖNBÖZŐ SZÍNEKKEL JELÖLI A PROGRAM, HOGY KÖNNYEBB LEGYEN KIIGAZODNI RAJTA. HA ROSSZ HELYRE KERÜL A KIS SZÖVEGDOBOZ, AKKOR AZ EGÉR SEGÍTSÉGÉVEL ARRÉBB LEHET HÚZNI. A SZÖVEGEK SZÍNÉT ÉS MÉRETÉT IS BE LEHET ÁLLÍTANI.

FORRÁS: http://www.origo.hu/techbazis/internet/20070227grafikonok.html
KÉSZÍTETTE: BARTHA VALENTINA

Smiley-k jelentősége az online
kommunikációban
Talán midenki tudja mire gondolok ha azt mondom,smiley vagy ha úgy írom, hogy :) akkor már biztos mindenkinek világos miről van szó. Manapság a sokszor használt "mosoly" nem volt mindig ilyen elterjedt, de nézzük honnan is indult az őrület...
Ahogy a legtöbb találmány esetében itt sem teljesen egyértelmű, hogy ki volt az első, aki az írásjelekből különféle arcokat formázó hangulatjelet kiötlötte, legtöbben mégis egy amerikai professzort, Scott Fahlmant tartják a smiley feltalálójának.
A Smiley-k használata azért fontos az online kommunikációban, mert azokkal kifejezhetjük, hangulatainkat,illetve érzelmeinket is. Egy smiley-val elmondhatjuk, ha éppen jól vagy rosszul érezzük magunkat. Az interneten a hangulatjelek azért terjedtek el, hogy pótolják a beszélgetés során az arckifejezéseket, gesztusokat, amik nélkül a mondanivaló néha félreérthető. Ezek összefoglaló elnevezése emotikon (emóció + ikon), de helyette sokszor a smiley (mosolygó) angol szót használjuk.
Néhány elterjedtebb példa: :-):) :-( :( >:-( :- O

Közösségi oldalak játéka

Közösségi oldalak játékai

 


2012. december 19., szerda

TUMBLR


Tumblr 

 A tumbrl egy mikroblog.
 2007-ben indult.
Az alapító:David Karp.

Twitter


Twitter

2006 októberében jött létre San Franciscóban Obvious Corp.
Én személy szerint nem vagyok fent. Magyarországon nem olyan elterjedt. Leginkább külföldön használják. Sok ismert külföldi sztár használja mint például Rihanna aki ott jelentette be  hogy az utolsó három,teltházas koncertről videó is készül majd.
Lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy rövid bejegyzéseket vagy egymásnak szánt üzeneteket írjanak. Sms-ben (maximum 140 karakter hosszúságban).
Nem úgy működik mint a facbook vagy az iwiw.

Sulinet


Sulinet

Oktatás katedra nélkül, érdekes háttéranyag minden tantárgyhoz, kultúra, kapcsolat, iskolafejlesztés, rendezvények, ezeket mind kínálja az oldal.  Sulinet oldalon belül található a hírmagazin, közösség, tudásbázis, educatio.

Kapcsolataim alakulása mióta az internet belépett az életembe


Kapcsolataim alakulása mióta az internet belépett az életembe

Ma már minden háztartásban megtalálható az internet szolgáltatás. A mai fejlődő világban nagyon nehéz elhinni  azt hogy régen nem volt internet. Manapság az egyik leggyorsabb kommunikációs eszköz. Nálunk évek óta be van vezetve.

Közösségi oldalak veszélyei


Közösségi oldalak veszélyei

A Közösségi oldalak nagyon népszerűek. Főleg a fiatalok körében egyszerre több közösségi oldalakon is fent vannak mint például a facebook,twitter. Én először a myvippet ismertem, majd azt fel váltotta az iwiw, de amióta betört a facebook a köztudatba „mindenki” azt használja. A közösségi oldalaknak számos előnyei és veszélyei is vannak én most a veszélyeit szeretném bemutatni.

2012. december 16., vasárnap

Mire használom az internetet? Mire használja a környezetem az internetet?

Minden nap használom az internetet. Általában otthon de néha az iskolában is netezek. Sok dologhoz hozzá lehet férni,elég a keresőbe pár kulcsszót be írni. Sok területen hasznos lehet.

Bemutatkozás

Ez a digitális portfólió Z-generációs tanítványaim anyagait, véleményeit, nézeteit tartalmazza megfűszerezve néhány Web 2.0  eszköz használatának tapasztalataival.